top of page

buddyzm

ośmioraka ścieżka

Buddyści na całym świecie podążają Ośmioraką Ścieżką. Jest ona raczej wskazaniem kierunku, a nie zbiorem zasad. Nawet jeśli zejdziesz ze ścieżki, zawsze możesz na nią wrócić. Składa się ona z ośmiu elementów, które rozumiemy w następujący sposób:

właściwy pogląd

nie jesteśmy odizolowanymi niezależnymi jaźniami, które muszą kontrolować i manipulować siebie, innych i otoczenie, jakby byli nieprzyjaciółmi. Jesteśmy nieoddzielni od przyrody i nieustannie podlegamy zmianie, wzrostowi i rozpadowi. Cierpimy, jeśli udajemy że jest inaczej, tak też się dzieje ze wszystkimi i wszystkim wokół nas.

właściwe myślenie

współczucie. Żeby zmniejszyć cierpienie wszystkich istot. Bez właściwej intencji 'dobre uczynki' nie działają.

właściwe działanie

siedzenie na poduszce i odczuwanie współczucia nie wystarczy, konieczne jest działanie. Każde nasze działanie niesie za sobą dalekosiężne konsekwencje, z racji tego, że jesteśmy współzależni. Nasze działania nie powinny powodować dodatkowego cierpienia lub pomieszania.

właściwa mowa

mowa również jest działaniem i ma swoje konsekwencje. Mów tak, żeby nie powodować dalszego pomieszania.

właściwe styl życie

istotny jest sposób w jaki zarabiamy na życie. Powinien powodować jak najmniej cierpienia.

właściwe dążenie

ani nie za mało, ani nie za dużo. Nie możemy spocząć na laurach. Żyjąc, teraz, w ludzkim ciele, mamy niezwykle rzadką sposobność (pomagania innym), a pracy jest sporo..

właściwe uważność

poszerzając swoją uwagę, stajemy się świadomi naszych myśli, emocji i wrażeń, kiedy przychodzą i odchodzą, bez lgnięcia do nich i odpychania, czy myślenia, że nimi jesteśmy/ że są naszym prawdziwym 'ja'.

właściwe koncentracja

skupianie uwagi na jednym punkcie, na oddechu, słowie, mantrze czy czymkolwiek, co robimy właśnie teraz. Kiedy umysł całkowicie się uspokaja i koncentruje na jednej rzeczy, zaczyna rezonować z nieoddzielnością wszystkiego. To prowadzi nas z powrotem do właściwego zrozumienia. Pełne mocy rozumienie jest naturalnym stanem.

bottom of page